Навчально виховний комплекс "Дзвіночок" Розвиток та навчання дітей рідної мови

Вид материалаДокументы

Содержание


Хід заняття
Хід заняття
Хід заняття
Хід заняття
Хід заняття
Хід заняття
Словесний матеріал
91 Заключне слово
Лихолетової Валентини Костянтинівни
Подобный материал:
1   2   3   4   5   6
84

3. Яка пригода трапилася ?

Діти згадують оповідання, казки, героями яких є білочка, складають

розповіді типу :

- В одному лісі жила білочка Проня. Вона цілу осінь запасала собі їжу -
горішки, гриби, шишки у дупло. Одного разу вона зустріла їжачка-
Гострячка, який ніс до себе в гніздо яблучко і грибочок. Білочка
привіталася з їжачком і запитала : "А чому ти яблучка і грибочки не
запасаєш на зиму? Зимою буде голодно. - А мені не потрібна їжа взимку,
сказав їжачок і побіг собі далі. - Чому це не потрібна ? - здивувалась
Білочка. Ага ! Здогадалася вона. їжачки ж сплять всю зиму в своїх теплих
гніздечках. Можливі сюжетні лінії - зустріч із зайчиком, вовком,
ведмедиком, сорокою, вороною.

12. Складання казки з ілюстрованими персонажами казок І.Франка "Коли ще звірі говорили".

Мета : Вчити дітей складати самостійно власну казку з героями ві­домих казок, дотримуючись структури розповіді.

Матеріал : ілюстрації до казок І.Франка , загадки, іграшкові казкові звірі. Хід заняття : Ігрова ситуація із зайчиком, який загубився і забув із якої він казки. Діти розвеселяють зайчика виконуючи рухову вправу "Зайчик", за допомогою рук і допомагають зайчику повернутися у казку, пригадуючи зміст казок, де він є героєм. Словесний матеріал Заєць має двоє вух, Як одним він рухає, Другим слуха вітерець, Що за полем дмухає. Так пасеться він собі У ліску зеленому І працює цілий день Вухами - антенами. А коли настане ніч, Спатоньки вкладається Одне вухо стелить він, А другим вкривається.

Пропозиція дітям ознайомитись із письменником, який складав казки -І.Франком. Він написав збірку казок, яку назвав "Коли ще звірі говорили". Звірі говорять тільки в казках. Вихователь загадує загадки про звірів, які є героями казок І.Франка (лисиця, ведмідь, заєць, осел), розставляє ілюстрації до них.
  • Якими словами в казках називають звірів ?
    Пропозиція придумати свою власну казку з цими героями -
    використовуючи початок (зачин) до своєї казки :
  • Усяке на світі буває, про всяке й казка розповідає.

І

85
  • Чи було це чи ні, а в казці мовиться.
  • Жили собі, були.

Закінчення до казки може бути таким :
  • Ось вам казочка, а мені бубликів в'язочка.
  • Тут і казці кінець, а хто слухав молодець.
    Розповіді дітей, аналіз кращих казок.

13. Опис диких тварин за ілюстраціями і картинками.

Мета : Вчити описувати ілюстрації та предметні картинки із зобра женням диких тварин. Вчити називати дитинчат диких тва­рин, розвивати логічне, послідовне, зв'язне мовлення.

Матеріал : предметні картинки, ілюстрації, коректурна таблиця із

зображенням диких і свійських тварин.

Хід заняття : Діти складають описові розповіді, відгадуючи загадки про

диких тварин відшукуючи їх зображення виставлених на панно. Потім

добирають слова-дії до кожної тварини типу :

- зайчик : бігає, стрибає, тремтить, стоїть, сидить, ховається.
Ігрова вправа "Назви дитинчат тварини" : зайченятко, лисенятко,
ведмежатко, білченятко, вовченятко і т.д.

Ігрова вправа : розгляд малюнкової коректурної таблиці, де зображені дикі і свійські тварини. їх потрібно розподілити виконуючи завдання :
  • Знайдіть зайву картку в першому горизонтальному ряді (корова, коза,
    кінь, заєць); поясніть чому вона зайва ?
  • Яка тварина зайва у другому горизонтальному ряді ? (вовк, ведмідь,
    білка, осел);
  • Яка тварина зайва у третьому горизонтальному ряді ? (лисиця, вівця,
    верблюд, кішка).

Діти описують вибрані картки з малюнками тварин із коректурного ряду.

14. Складання розповіді з використанням панорамних ілюстрацій "До нас завітала зима".

Мета : Вчити складати сюжетні розповіді. Розвивати вміння про­довжувати розповідь, розпочату вихователем, домислюючи події та зв'язно висловлюючись.

Матеріал : панорамні ілюстрації із зображенням зими та тварин взимку,

загадки, паперові сніжинки, декорації зимового лісу, фланелеграф.

Хід заняття : Створення ігрової обстановки на фланелеграфі - зимовий ліс.

Вірш :

Захмарилося небо й побіліло,

А сонце аж з-за обрію пливе,

1 86

І всюди заіскрилось, засніжилось, У гості вже зима до нас іде !
  • Що змінилось навколо з приходом зими ?
  • У вигляді чого падає сніг ?

Пропозиція помандрувати у зимовий ліс. Діти розглядають ілюстрації зими.
  • Куди ми потрапили ?
  • Що росте у лісі ?
  • Хто живе у лісі ? (зайчик, вовк, лисиця, білка).
  • Що лежить на деревах і під деревами ?
  • Хто сидить під ялинкою ? (зайчик).
  • Чого зайчик плаче ?
  • Що з ним сталося ?

Давайте про це придумаємо розповідь.

Словесний матеріал :

Під ялинкою зайчик скаче,

Сніг лежить і зайчик плаче

Змерз він дуже і тремтить,

Він не знає що робить.

Де спочити ? Де присісти?

Де знайти собі поїсти ?

- Може снігу розгребти
Корінець якийсь знайти,
Чи кори знайти побігти ?
Ой, як зайчик хоче їсти !

15. Придумування початку до казки І.Франка "Лисичка і рак9'з використанням ілюстрацій.

Мета : Вчити дітей складати творчий початок казки, використо­вуючи традиційні зачини, вміло поєднуючи початок і подовження казки.

Матеріал : іграшки (рак, лисичка), картини за сюжетом казки, площинні

зображення, фланелеграф.

Хід заняття : Звучить пісня "Я лисичка, я сестричка". Обговорення способу

життя тварин, їхнього характеру.

Словесний матеріал :

В темнім лісі проживає

Хвіст пухнастий довгий має

їй на місці не сидиться,

А зовуть її ... (лисиця). Скоромовка

А я рак - неборак, як ущипну,

То буде знак. Обговорення її змісту.

87

Ігрова вправа : Складіть оповідання за словесним завданням :
  • Що потрібно, щоб скласти казку ?
  • З яких частин складається казка ?
  • Що можна сказати про героїв казки "Лисиця і рак" ?
  • Послухайте кінець цієї казки.
  • Як починаються всі казки ?
  • Складіть самостійно свій початок до казки "Лисичка і рак" за планом та
    ілюстраціями :



  1. Кого зустріла лисичка ?
  2. Про що вони сперечалися ?

3. Що вирішив рак ?

Складання дітьми казки з власним її початком.

Ігрова хвилинка-веселинка з використанням площинних зображень героїв забавлянки на фланелеграфі, розігрування дітьми дії по тексту : їде білка возом Каже : - Я підвезти можу : Лисичку-сестричку, Горобчика, синичку, Ведмедя товстоп'ятого, І зайчика вухатого, А неборак-рак, нехай Вчепиться так !

16. Складання розповіді за двома ілюстраціями на тему "І зима настала".

Мета : Систематизувати знання дітей про зиму, вчити складати по­рівняльну розповідь за двома ілюстраціями, вживати слова, що означають назви зимових явищ.

Матеріал : картини про зимові зміни у довкіллі, вірші, загадки, предметні та сюжетні картинки про різні пори року. Хід заняття : Вірш : Подивіться - по дорозі

Торохтить зима на возі ! Мотузяні віжжі смиче, Хуртовину в поміч кличе.
  • Кого кличе зима на поміч ?
  • Як ще можна назвати хуртовину ? (заметіль, хуга, хурделиця, віхола).
  • Які пестливі слова можна сказати про зиму ?
  • Чому зима всім подобається ?

Ігрова вправа : "Що буває взимку?" Діти з опорою на ілюстрації розповідають про зимові явища.

Ігрова ситуація прильоту мудрої сови, яка у конверті принесла дві ілюстрації із зображенням зимового пейзажу. Розгляд ілюстрацій дітьми :

- Яка пора року зображена на обох ілюстраціях ?

88
  • Чим вкриті дерева ?
  • На якій ілюстрації зображено, що падає сніг ?
  • На якій - вітер ?
  • Як ви про це дізналися ?
  • Яка з ілюстрацій вам більше до вподоби ? Чому ?

Пропозиція скласти порівняльну розповідь за двома ілюстраціями. План розповіді :
  • Що є спільного на обох ілюстраціях ?
  • Де відбувається подія, в яку пору року ?
  • Яка погода зображена на ілюстраціях ?
    Складання дітьми порівняльних розповідей, їх оцінка.
    Ігрова вправа "Чого не буває взимку?"

Дітям роздають картинки про різні пори року. З них діти вибирають лише ті, які відображають зиму, пояснюючи, чому вони зробили такий вибір.

17. Складання розповіді за сюжетними картинами "Зимові розваги".

Мета І Продовжувати вчити дітей складати зв'язні, логічні, послі­довні розповіді за картиною та з власного досвіду. Матеріал : предметні, сюжетні картинки та ілюстрації із зображенням епізодів зимових розваг.

Хід заняття : Загадування загадки про зиму, обговорення з дітьми за що вони її люблять, що їм подобається взимку ? Словесний матеріал : Йде зима, красуня зима, В неї плаття сніжнобіле Черевички з кришталю Дуже зимоньку люблю. Йде зима з веселим сміхом А малятам для утіхи Гори снігу намела І санчата принесла Хай вони з гори злітають Хай в них крильця виростають І дзвенить дитячий сміх ! Любить зимонька усіх ! - Як розважаються діти взимку ? Показ ілюстрації "Ліплення снігової баби". Сніжну бабу ми ліпили, На санчата посадили Повезли її гуляти, а вона Від нас - тікати За щось зачепилася,

89

З гірки покотилася.

Складання розповідей за ілюстрацією у словесному супроводі. Показ ілюстрації із зображенням епізодів катання дітей на санках і гри у сніжки. Складання дітьми розповідей у супроводі із словесним матеріалом : Загадка : В зимову веселу пору

Ми кращі друзі дітвори

Вивозять діти нас нагору,

А ми веземо їх з гори (санчата). Із доріжки до доріжки Полетіли влучні сніжки І почався білий бій, Закрутився у сувій. Зверху сніг і знизу сніг, І ніхто впізнать не зміг, Де чиї стирчали ніжки, Ой, весела гра у сніжки.

Пропозиція пригадати цікаві розваги взимку із свого досвіду. Словесний матеріал : З татусем удвох у лісі Наші лижі понеслися, А як з гірки ми спускались, В мене лижа поламалась, Ой, ти зимонько-зима, Хоч упав я, та дарма !

Ефективність застосованої цільової технології визначали за допомогою завдань і шкали оцінювання застосованих на початковому етапі експерименту в обох підгрупах.

Результати виконаних завдань засвідчили значні зміни в обох підгрупах у порівнянні з першим станом діагностичного зрізу. В експериментальній підгрупі якісний показник високого рівня розвитку розповідного мовлення збільшився на 21,1%, а у контрольній підгрупі лише на 7,7% . На початку діти експериментальної підгрупи мали 41% низького рівня розвитку розповідного мовлення, а на кінець лише 10,7%.

Загалом це виглядає так :



Групи

Рівні

Високий

Середній

Низький

Експериментальна

33,2%

56,1%

10,7%

Контрольна

18,6%

53,4;

28%

90

Отже, на основі визначення позитивної динаміки процесу навчання дітей розповідного мовлення засобами ілюстративного матеріалу, через примінення цільової програми (технології), продемонстровано її ефективність та знайшла своє підтвердження гіпотеза дослідження. Це дало право на її запровадження в практику роботи навчально-виховного комплексу "Дзвіночок".

91

Заключне слово

Вивчення та аналіз психолого-педагогічної, лінгвістичної та методичної літератури допомогло нам окреслити актуальні аспекти та проблеми сучасного навчання дітей рідної мови, що потребують дослідження і розв'язання. Так нами досліджено і встановлено, що в дітей дошкільного віку поступово формується орієнтація на слухача і своє мовлення вони вчаться спрямовувати таким чином, щоб воно було йому зрозуміле. А це можливо лише в умовах цілеспрямованого навчального процесу і педагогічного керівництва. Це є основою для оволодіння дітьми під кінець дошкільного вікового періоду складними формами комунікативно -мовленєвого спілкування та зв'язного мовлення.

Осмислюючи зроблене доходимо висновку, що самим оптимальним варіантом є створення і гнучке пристосування розроблених педагогічних навчальних систем до роботи свого навчального закладу враховуючи індивідуальні особливості своїх вихованців. Власне під них й здійснювалась розробка дослідних матеріалів і технологій. І це може зробити кожен педагогічний колектив переорієнтовуючись з дидактичних на пошукові форми і методи роботи з дітьми.

Колективний досвід науково-дослідної роботи педагогічного коледжу і дошкільної ланки навчально-виховного комплексу "Дзвіночок" ще раз підтвердив свої творчі можливості по створенню власних діяльнісних моделей по реалізації актуальних проблем з методики навчання дітей рідної мови.

92

Список використаної літератури
  1. Артемова Л.В. Вчимося граючись. - К.: Освіта, 1992.
  2. Базовий компонент дошкільної освіти в Україні. - К., 2001.
  3. Барташникова І.А. Розвиток словесних проявів у дітей 4-5 років. -
    Тернопіль : Богдан, 1998.



  1. Богуш А.М. Змістова характеристика видів мовленнєвої компетенції
    дошкільників. - К.: Вища школа, 2001.
  2. Богуш А.М. Концепція розвитку дитячого мовлення. - К., 2004.
  3. Богуш А.М., Орланова Н.П., Зеленко Н.І., Лихолєтова В.К. Методика
    розвитку рідної мови і ознайомлення з навколишнім у дошкільному
    закладі. - К.: Вища школа, 1992.
  4. Божович Л.І. Сучасні підходи до мовленнєвого розвитку дітей. -
    К.Юсвіта, 2003.
  5. Білан О.І. Розповідання засобами ілюстрації в дошкільних закладах. -
    Львів : Аверс, 2003.
  6. Витоки мовленнєвого розвитку дітей дошкільного віку. Програма та
    методичні рекомендації // Автор та укладач Богуш А.М. - К., 1997.

Ю.Виготський Л.В. Розвиток мовленнєвих зусиль дошкільника. - М.:

Педагогіка, 1998.

11. Гаврик Н.В. Розвиток мовлення у дошкільному віці. - Донецьк, 2001. 12.Гаврик Н.В. Розвиток мовленнєтворчої діяльності в дошкільному

дитинстві. - Донецьк : Либідь, 2002.

13.Гаврик Н.В. Художнє слово і дитяче мовлення. - Донецьк, 1999. 14.3арубіна Н.Д. Методика навчання дошкільників зв'язної мови. - К., 1998. 15.Крутій К.Л., Білан О.І. Використання схем - моделей у лексико-граматичній та мовленнєвій роботі з дошкільниками. - Львів, 1997. 16.Крутій К.Л. Мовленнєве заняття : досвід, проблеми, пропозиції. -

Запоріжжя, 1999. 17.Крутій К.Л. Створення мовленнєвого середовища в дошкільному

навчальному закладі. - Запоріжжя, 2001.

18.Лісіна М.І. Навчання дітей розповіданню. - К.: Грай лик, 2005. 19.Лихолєтова В.К. Створення однодумців // Педагогічний пошук №2 (50),

2006, Луцьк. 20.Малятко, Програма виховання та навчання дітей в дошкільних закладах. -

К. : Освіта, 2001. 21. Орланова Н.П. Наочність у навчанні розповідання дітей старшого

дошкільного віку. -К.: Освіта, 1993. 22.Пентилюк М.І. Удосконалення змісту і методів навчання дошкільників

зв'язної мови. - К., 2001.

23.Пироженко Т.А. Мовленнєве зростання дошкільника. - К., 1998. 24.Русова С.Ф. Теорія і практика дошкільного виховання. - Львів, 1993. 25.Тельчарьова О.М. Гра - як засіб мовленнєвого розвитку дошкільників. -

Запоріжжя, 1999.

93

26.Ушакова О.С. Розвиток розповідного мовлення у дітей дошкільного віку.

- К. : Вища школа, 2002. 27.Ушакова О.С. О механизмах детского речевого общения. М.: Педагогика,

1999.

28.Ушакова О.С. Развитие связной речи детей. - М. : Просвещение, 1993. 29.Ушинський К.Д. Рідне слово. Хрестоматія, т.2. - К., 1984. ЗО.Шадрина Я.Г. Развитие словесного творчества у детей дошкольного

возраста. - М., 1991.

94

Зміст

Передмова З

Від експерименту до практику 4

Особливості організації мовленнєвого спілкування з молодшими
дошкільниками засобами ігрових технологій 6

Шляхи формування у дітей середнього дошкільного віку
діамонологічної компетенції 20

Розвиток словесної творчості в дітей старшого дошкільного віку

під впливом художнього слова 43

Навчання розповідання дітей дошкільного віку засобами
люстративного матеріалу 70

Заключне слово 91

Список використаної літератури 92

Рецензія

на методичний порадник у формі навчального посібника «Розвиток та

навчання дітей дошкільного віку рідної мови: аспекти мовленнєвого

спілкування, авторські технології, досвід»

Лихолетової Валентини Костянтинівни

викладача-методиста вищої категорії Володимир-Волинського педагогічного

коледжу ім.. А.Ю.Кримського

Оволодіння рідною мовою як засобом людського спілкування й пізнання одне із найважливіших надбань в дошкільному віці - найбільш сприятливому до засвоєння мови. Методика навчання дітей рідної мови в дошкільних закладах є однією із провідних дисциплін у підготовці фахівців цього профілю, які покликані розвивати усну мову дітей. Ефективність цієї роботи багато в чому залежить від чітко продуманої системи педагогічного впливу, умінь та навичок педагога. Рецензована праця надає цікавий матеріал з досвіду роботи по розвитку мовленнєвого спілкування з дітьми різних вікових категорій. Головна увага в ній приділена організації активної дослідницької діяльності педагогів по створенню авторських технологій становленню і розвитку мовленнєвого спілкування та мовонотворчої діяльності дітей в контексті організації професійної підготовки спеціалістів педагогічного спрямування.

Професор Волинського державного університету Лесі Українки, доктор пед


І.О.Смолюк


Цінним на нашу думку, у посібнику є матеріали та методичні рекомендації для практичного використання, з метою удосконалення педагогічного процесу дошкільних освітніх установ. Структура посібника вміщує основні теми відповідно до програми курсу «Методика розвитку мовлення дітей дошкільного віку» для вищих навчальних закладів. Призначений для студентів, викладачів дошкільних відділень та факультетів педколеджів та вищих навчальних закладів, працівників дошкільних закладів.