Ю. М. Коцюбинського Чернігівської обласної ради Конспект

Вид материалаКонспект

Содержание


Розвиваюча мета
Тип уроку
Програмне забезпечення
1.Організаційний момент. Створення емоційного настрою.
2.Актуалізація опорних знань.
3.Тема, завдання уроку.
4.Мотивація навчальної діяльності учнів.
5.Вивчення нового матеріалу.
Учитель біології.
Учитель хімії.
Учитель хімії
Учитель хімії.
Учитель хімії
Учитель хімії.
Учитель біології.
Учитель хімії.
1.Молекулярна формула
2.Структурна формула
3.Напівструктурна формула
Алкани – це насичені вуглеводні, які відповідають загальній формулі С
...
Полное содержание
Подобный материал:
Чернігівська загальноосвітня школа-інтернат

І-ІІІ ступенів ім. Ю.М.Коцюбинського

Чернігівської обласної ради

Конспект уроку з теми












9 клас

вчитель хімії

Герасименко І.М.

Освітня мета: ознайомити з біогенними елементами, визначити їх місце

в періодичній системі Д.І.Менделєєва,сформувати поняття

про спільні та відмінні ознаки органічних і неорганічних

сполук, поняття про вуглеводні, гомологічний ряд,

структурні формули; формувати в учнів уміння та

практичні навички написання структурних формул;

формувати знання про генетичні зв’язки між органічними

та неорганічними речовинами; забезпечити мотивацію

необхідності вивчення органічної хімії.


Виховна мета: сприяти формуванню наукового світогляду, ідей

матеріальної єдності світу та його пізнаваємості.


Розвиваюча мета: продовжити формувати прийоми розумової

діяльності (аналізу, класифікації, порівняння,

абстрагування, конкретизації); розвивати пізнавальні

інтереси учнів за допомогою встановлення причинно-

наслідкових зв’язків.


Тип уроку: урок засвоєння нових знань та вмінь.


Методи навчання:

  • загальні: пояснювально-ілюстративний, частково-пошуковий.
  • часткові:словесний, словесно-наочний, словесно-наочно-практичний.
  • конкретні:пояснення,бесіда,самостійна робота учнів, демонстрація.



Обладнання: комп’ютерний клас, таблиця “Класифікація органічних

речовин”, роздаткові набори моделей атомів для складання

молекул, роздаткові таблиці “Особливості складу, будови

та властивості органічних та неорганічних сполук“ і

періодична система хімічних елементів Д.І.Менделєєва.


Програмне забезпечення: програма LAST shool для показу слайдів з комп’ютера вчителя одночасно на всі місця учнів; презентація в

Power Point для виконання учнями завдань уроку, самостійної роботи;

програма для проведення тестового контролю знань школярів.

Хід уроку.


1.Організаційний момент. Створення емоційного настрою.


Щоб зламати кригу напруження на уроці, давайте проведемо гру “Криголам”.
  • Якщо ви вважаєте, що хімія - природнича наука, підніміть праву руку.
  • Якщо ви вважаєте, що об’єкт вивчення хімії - речовини-підніміть ліву руку.
  • Якщо ви вважаєте, що органічних речовин набагато більше, ніж неорганічних - стисніть ліву і праву долоні.
  • Якщо ви вважаєте, що речовин, створених людиною більше, ніж тих, що є в природі,- плесніть у долоні і посміхніться.


2.Актуалізація опорних знань.


Бліц - опитування по ланцюжку.

  • Розглянь предмети навколо себе.Які з них, на твою думку, виготовлені з матеріалів на основі органічних речовин?

Відповідь учня: штативи для пробірок, меблі, штучні квіти,одяг, зошити, підручники, вазони для квітів, телевізор,комп’ютер, виставка предметів в кабінеті, створена учителем ( парфумерія, побутова хімія, ліки, іграшки, будівельні матеріали, канцелярія, їжа ).
  • Який елемент становить основу складу органічних сполук?

Відповідь учня: Карбон.


- Скласти на дошці схему колообігу Карбону (учень на магнітній дошці за допомогою малюнків,які роздав учитель, складає схему).

  • Пояснити термін “ органічна хімія “, чому він умовний?

Відповідь учня: цей термін ввів Ієнс Якоб Берцеліус на початку XlX ст. і не випадково має спільний корінь зі словом ” організм ”.Тоді вважалося, що органічні речовини можна виділяти з продуктів рослинного й тваринного походження і вивчати їх у готовому вигляді, але неможливо добути в лабораторії з інших речовин, тобто хімічним способом.


- Як поділяють органічні сполуки?

Відповідь учня: природні - це продукти життєдіяльності живих організмів (бактерій, грибів, рослин,тварин).Це добре відомі білки, жири, вуглеводи, вітаміни, гормони, ферменти .Штучні - це продукти хімічного перетворення природних речовин у сполуки, які в живій природі не зустрічаються. Так, на основі природної органічної сполуки целюлози добувають штучні волокна ( ацетатне,віскозне, мідно-аміачне). Синтетичні органічні сполуки добувають синтетичним шляхом, тобто з’єднанням простих молекул у більш складні. До них належать, наприклад, синтетичні каучуки, пластмаси, лікарські препарати, синтетичні вітаміни, засоби захисту рослин та ін.


- Чому кількість органічних речовин значно переважає кількість неорганічних речовин?

Відповідь учня: по - перше, сполук Карбону у багато разів більше ніж тих, що його не містять; по - друге, атоми Карбону в органічних сполуках можуть утворювати молекули різноманітної форми; по - третє, ще одна властивість Карбону полягає в його здатності утворювати не лише одинарні, а й кратні зв’язки .


- Яка органічна речовина, ким і коли була синтезована вперше?

Відповідь учня: у 1845 році німецький хімік А.Кольбе синтезував оцтову кислоту із сірководню і хлору.


3.Тема, завдання уроку.


Тема. Спільні та відмінні ознаки органічних та неорганічних сполук.

Знати:
  • визначення понять “ вуглеводні ”, “ гомологічний ряд ”,” структурні формули ”;
  • спільні та відмінні ознаки органічних та неорганічних сполук;
  • особливості будови атома Карбону в основному і збудженому станах.

Уміти:
  • визначати за формулами речовин органічні сполуки;
  • розрізняти молекулярні та структурні формули органічних сполук;
  • складати структурні та напівструктурні формули молекул органічних сполук.


4.Мотивація навчальної діяльності учнів.


На попередньому уроці ми з вами розпочали вивчення органічної хімії, познайомились з історією розвитку та з класифікацією органічних сполук. Сьогодні продовжимо вивчення основних питань органічної хімії і працюватимемо під девізом: “ Все пізнається у порівнянні “.


Повідомляємо тему, мету уроку і вимоги до рівня підготовки, які з’являються на комп’ютері.


Потім з’являється слайд із предметами, виготовленими за допомогою органічної хімії і одночасно вчитель звертає увагу дітей на виставку в кабінеті: ми бачимо дуже знайомі нам предмети, без багатьох ми сьогодні вже не уявляємо свого життя, а чи замислювалися ви, що все це люди зуміли виготовити за допомогою знань, які нам дає органічна хімія.


5.Вивчення нового матеріалу.

Учитель хімії .Основу життя складають шість елементів перших трьох періодів - H,C,N,O,P,S, частка яких складає 98% маси живої речовини. Давайте спробуємо з’ясувати, чому основна маса молекул живих організмів утворена атомами саме цих шести елементів? Які критерії лежать в основі їх ”відбору” природою? З цією метою проаналізуємо будову, властивості та біологічне значення цих елементів.


Учитель біології. Карбон- має особливості, значення яких для життя фундаментальне. В чому ж полягають унікальні особливості?


Карбон – елемент lV групи головної підгрупи, з’ясовує будову його атома. При утворенні органічних сполук атом Карбону переходить з основного електронного стану в збуджений. Чотири орбіталі , що містять неспарені електрони, дають йому можливість утворювати з іншими атомами а також один з одним чотири ковалентні зв’язки, тобто бути чотирьохвалентним у сполуках.

C ) )

+6 2 4

1S2 2S2 2P2 і у збудженому стані 1S2 2S1 2P3


С – ” цар “ живої природи. Він є основою всіх живих організмів. Входить до складу білків, жирів, вуглеводів, ферментів, гормонів, вітамінів, нуклеїнових кислот ( слайд №7).


Учитель хімії. Чому ж основою життя є Карбон, а не Силіцій, його аналог?

Порівняно з Карбоном у Силіцію майже удвічі більша атомна маса. Розглядаючи будову атома Силіцію Si ) ) ), його електронну формулу

+14 2 8 4

1S2 2S2 2P6 3S2 3P2 , слід зазначити, що у Силіцію три електронні шари, а у Карбону – два. Отже, розмір атома Карбону менший, ніж атома Силіцію. Незважаючи на те, що у Силіцію, як і у Карбону, на зовнішньому енергетичному шарі знаходиться 4 електрони, атоми Силіцію не з’єднуються подібно до атомів Карбону один з одним внаслідок їх великого розміру.


Давайте назвемо деякі важливі характеристики С, які відрізняють його з – поміж інших елементів .


Учні. 1. Атоми Карбону відносно малі за розміром і масою.

2. Карбон здатний утворювати 4 міцні ковалентні зв’язки.

3. Карбон утворює вуглець – вуглецеві зв’язки, будуючи,таким чином,

довгі скелети молекул у вигляді ланцюгів.

4. Карбон утворює кратні ковалентні зв’язки з іншими атомами .


Учитель хімії. Це унікальне поєднання властивостей забезпечує колосальну різноманітність органічних молекул.

Важливим елементом – органогеном є також Гідроген. Яка ж будова та властивості атома?


Учень. Атом Гідрогену має найпростішу будову, електронна його конфігурація 1S1.У зв’язку з цим він може як віддати свій єдиний електрон, так і приєднати лише один електрон.Гідроген взаємодіє з багатьма неметалами – P,S,O,Cl,N,C. З Карбоном Гідроген утворює ковалентний полярний зв’язок. Гідроген входить до складу всіх органічних сполук, утворюючи зв’язки з Карбоном . Унікальним для Н є те, що сполуки Гідрогену здатні утворювати водневі зв’язки. Ці зв’язки лежать в основі важливих процесів життєдіяльності. Вони утримують у стійкому стані вторинну ( спіральну ) структуру молекули білка,обумовлюють унікальні властивості води, її здатність розчиняти.Вважають, що саме завдяки водневим зв’язкам ферменти здатні розпізнавати речовини, реакції яких вони прискорюють. Саме завдяки їм відбувається точне копіювання молекули ДНК, яка передає з покоління в покоління всю генетичну інформацію. Водневі зв’язки,на думку вчених, відповідальні за смакові відчуття, за здатність наших м’язів скорочуватись, визначають специфічність дії багатьох лікарських препаратів.


Учитель хімії. Важливим елементом – органогеном є Оксиген.


Він знаходиться в другому періоді, головній підгрупі шостої групи .

Будова атома Оксигену О ) ) 1S2 2S2 2P4

+8 2 6


Учень . Оксиген входить до складу всіх життєво важливих речовин органічних ( білків, жирів, вуглеводів, нуклеїнових кислот ) та неорганічних ( води тощо). У вільному стані Оксиген існує у формі двохатомних молекул кисню. Кисень сильний окисник, взаємодіє з металами і неметалами, із складними речовинами. У клітинах рослин і тварин за участю кисню відбувається окислення вуглеводів, жирів, білків тощо . Ці процеси є основним джерелом енергії, необхідної для життєдіяльності організмів. Біологічне значення кисню пов’язане з процесами дихання,тління, гниття .

Зниження в повітрі вмісту кисню з 21% до 14% призводить до кисневої нестачі, а у випадку зниження до 9% - небезпечне для життя.


Учитель хімії . Важливим елементом - органогеном є Нітроген.


Учень. Нітроген знаходиться в головній підгрупі п’ятої групи, у другому періоді.

Будова атома N ) ) , електронна формула 1S2 2S2 2P3 .

+7 2 5


На останньому енергетичному шарі атомів Нітрогену міститься 5 електронів. З Гідрогеном та Карбоном він здатний утворювати стійкі ковалентні полярні зв’язки.Входить до складу амінів, амінокислот, білків в органічних речовинах і до складу аміаку, нашатирного спирту, добрив – селітр тощо.

Отже, невелика відносна атомна маса, малий радіус атомів,здатність до утворення стійких ковалентних полярних зв’язків з С та Н визначили біогенність Нітрогену.


Учитель хімії.

Важливим елементом –органогеном є також Фосфор.


Він виявлений майже у всіх органах зелених рослин: у стеблах, коренях,листках, але найбільше – в плодах та насінні.Рослини нагромаджують Фосфор та постачають його тваринам .У 1715 р. Генсінг виявив Фосфор у мозковій тканині, а у 1769 р. Ю.Ган довів, що він міститься у кістках. У організмі тварин Фосфор зосереджений переважно у скелеті, м’язах, нервовій тканині. Академік О.Є.Ферсман назвав Фосфор ”елементом життя і думки ”.


Учень. Фосфор – структурний компонент АТФ,нуклеїнових кислот, коферменті, вітамінів, фосфоліпідів мембран. Без фосфору порушується енергетика клітин, неможливий синтез білків,пригнічується ріст рослин , особливо коренів. Фотосинтез, дихання, ріст організмів для нормального протікання потребують достатньої кількості Фосфору.

Біогенність Фосфору визначається його положенням в періодичній системі. Це елемент третього періоду п’ятої групи головної підгрупи.


Будова атома P ) ) ) , електронна формула 1S2 2S2 2P6 3S2 3P3.

+15 2 8 5


У нього невеликі атомний радіус та відносна атомна маса.

Учитель хімії. Важливим елементом – органогеном є також Сульфур.

Учень. Сульфур, як і Оксиген,є елементом шостої групи головної підгрупи.

Будова атома S ) ) ) , 1S 2 2S22P6 3S23P4

+16 2 8 6


Біологічна роль Сульфуру в організмі дуже велика.Він входить до складу амінокислот та інших біологічно активних речовин.Сульфур бере участь у багатьох ферментативних реакціях, наприклад,у стабілізації структури білків. Сульфур забезпечує в організмі такий тонкий і складний процес, як передача енергії. Цим пояснюється висока потреба організму в цьому елементі. Більша частина Сульфуру надходить в організм у складі амінокислот з їжею.


Учитель біології. Ми розглянули з вами особливості будови та біологічне значення елементів перших трьох періодів H, C, N, O, P, S, частка яких складає майже 98 % живої маси речовини. Давайте підсумуємо, то які ж, на вашу думку, критерії лежать в основі “ відбору ” цих елементів природою?

З хімічної точки зору відбір елементів при формуванні живих організмів зводиться до відбору таких з них, які мають малий розмір атома, невелику атомну масу, здатні утворювати міцні ковалентні одинарні та кратні зв’язки (демонструється слайд).


Зверніть увагу, що елементи життя – це неметали. Вони є пластичним матеріалом основних тканин, забезпечують властивості всього організму в цілому: підтримують певне значення Н, осмотичний тиск, зберігають в певних межах кислотно – основну рівновагу, забезпечують стійкість колоїдних систем в організмі. Вони входять до складу органічних сполук: білків, жирів, вуглеводів, нуклеїнових кислот тощо.

Учитель хімії.

Розглянувши хімічний склад живих організмів ми ще раз звернули увагу на зв’язок та єдність неживої ( неорганічної ) та живої ( органічної ) природи.

А тепер зверніть увагу на таблицю “ Особливості складу, будови та властивостей органічних та неорганічних речовин “ ( таблиця додається ).

( відбувається обговорення таблиці і за допомогою моделей атомів збираємо разом із учнями структурну формулу молекули метану, щоб добре запам’ятати чотирьохвалентність Карбону в органічних сполуках).


Послідовно сполучаючись між собою атоми Карбону здатні утворювати молекули різноманітної форми : лінійні і розгалужені, довгі і короткі, ланцюгові і циклічні.

Давайте візьмемо моделі атомів і з’єднаємо послідовно 4 атоми Карбону, тепер змінимо послідовність з’єднання Карбонового ланцюга:





Н Н Н Н

l l l l

H- C- C- C- C- H

l l l l

H H H H


H H H H

l l l l

H- C- C- C= C- H

l l

H H


Ми бачимо утворюються різні речовини: лінійної будови, розгалуженої будови, циклічної будови,з одинарними зв’язками та подвійними.


В органічній хімії широко використовують кілька видів хімічних формул:

( на комп’юторі з’являється слайд)


1.Молекулярна формула – відображає якісний і кількісний склад сполуки, тобто вказує на число атомів кожного з хімічних елементів , які утворюють молекулу речовини. Наприклад, молекулярна формула С4 Н10.

2.Структурна формула відображає порядок з’єднання атомів у молекулі згідно з валентністю ( записуємо в зошит формулу тієї речовини, модель якої

H H H H

l l l l

складали ). H – С – С – С – С – H

l l l l

H H H H

3.Напівструктурна формула СН3 - СН2 - СН2 - СН3

( риски означають зв’язок атомів Карбону між собою,але не показують

зв’зків між атомами Карбону і Гідрогену )


Звернімо увагу ще раз на зв’язки між атомами Карбону.

Ковалентні зв’язки між атомами Карбону можуть бути :а)прості ( одинарні );

б)подвійні;

в)потрійні.

( на дошці з’являється слайд з видами хімічного зв’язку)


Звідси речовини, які ми будемо вивчати, можна класифікувати:насичені та ненасичені.


Зверніть увагу, що ми з вами складали формули сполук, які містять тільки Карбон і Гідроген – це не дарма – я хотіла звернути вашу увагу на те,що першими в органічній хімії ми будемо вивчати вуглеводні ( на дошці з’являється слайд: вуглеводні – це простіші органічні сполуки які складаються з двох елементів Карбону і Гідрогену ).


Перший клас, який ми будемо вивчати називають АЛКАНИ ( з’являється

слайд: Алкани – це насичені вуглеводні, які відповідають загальній формулі СnН2n+2 ) і пояснюємо слово насичені – це ті вуглеводні у яких всі зв’зки одинарні.


Записуємо гомологічний ряд Алканів і пояснюємо, що гомологічний ряд – це ряд визначеної групи органічних сполук, подібних по будові і властивостям, які відрізняються на гомологічну різницю групу атомів- СН2 .


Гомологи – це речовини, які мають подібну будову і властивості, але відрізняються на одну чи кілька груп СН 2 ( на дошці висвічується слайд із означеннями ).


6.Закріплення та застосування знань .

( всі завдання з являються по черзі на мультимедійній дошці ).


а) запишіть структурні та напівструктурні формули речовин, карбонові ланцюги яких : С- С- С- С С- С- С


Відповідь: структурні формули

Н Н Н Н Н Н Н

l l l l l l l

H- C- C- C- C- H H- C- C- C- H

l l l l l l l

H H H H H H H

напівструктурні формули


СН3- СН2- СН2- СН3 СН3- СН2- СН3


б)випишіть формули органічних сполук, з літер, які відповідають правильним відповідям, ви складете назву матеріалу, який лежить у вас на столі.


С К Т А Н О

СО 2, СН4 , Nа2 СО3 , С2 Н 6, Н2 СО 3 , Н2 S,


У П Ч У К

С6Н6, СО, С2Н2, С2Н4, С4 Н6 .


Відповідь: КАУЧУК.


в)напишіть молекулярні формули сполук, напівструктурні формули яких подані нижче.


СН2- СН2 СН3

l l l

CH3 CH3 CH3- C- CH3

l

CH3


Відповідь:

C4H10 C5H12


7.Контроль засвоєння матеріалу.


Для перевірки засвоєння знань проводиться тестовий контроль на комп‘ютерах з використанням спеціальної програми.


ТЕСТ.

  1. Який елемент є основою складу органічних сполук?
  • Карбон;
  • Ферум;
  • Алюміній;
  • Аргентум.
  1. Серед наведених предметів виготовлені з органічних речовин:
  • книжка;
  • грифель олівця;
  • кулька кулькової ручки;
  • хімічний стакан;
  • підошва кросівок;
  • джинси;
  • водопровідний кран.

3.Лише органічні речовини подано в переліку:

- капрон, метан, сірка, цемент;

- каучук, капрон, поліетилен, соняшникова олія;

- вовна, целюлоза, газ, аміак;

- ацетилен, нафтален, вольфрам, оцтова кислота.


8.Підсумки уроку.


Пригадаємо, яка ж тема уроку, яку мету ми ставили перед собою?

Давайте зробимо висновок про досягнення мети заняття.


Домашнє завдання: за підручником Н.М.Буринської стор. 121 – 125,

по зошиту вивчити означення, гомологічний ряд

АЛКАНІВ, письмово: виписати формули органічних

сполук: ВаСО3, С3Н 8, НСl, С4Н8, NН3,H2SO4 .


На завершення уроку дуже хочеться зачитати наступний вірш:


Важко навіть уявити,

Як без хімії прожити?!

Чистить миє і годує,

Живить, травить і лікує…

Грішне тіло прикриває,

На городі помагає:

Щоб родили помідори,

Ми під них підсипем добрив.

Як природа збій дала,

Скоригується краса:

Там підмажем, підфарбуєм,

Що не треба – затушуєм

Є косметика у нас –

Станеш ти красуня враз!

Посуд, меблі і тканини –

Це хімічні речовини.

І повітря і вода ,-

Взагалі природа вся!

Хімію вивчай охоче –

І в халепу ти не вскочиш .

Знатимеш про неї все,

Вона користь принесе !!!


Список використаної літератури :

1.Н.М.Буринська , Л.П.Величко .Хімія .\ підручник 9 клас \\ Київ 2009

2.Т.Гладюк . Інтегровані заняття . Хімія . Біологія .\\ Тернопіль 1997

3.Все для вчителя . Інформаційно – практичний бюлетень.\\ червень 11-12 2009\\

4.Я готуюсь до уроку хімії . Бібіліотека « Шкільного світу».10 клас. Випуск 2

\\ Київ 2004 \\

5.В.Є.Данильченко. Хімія. \ Навчальний посібник .\\ 9 клас \\ Харків 2009

6.О.М.Зимогляд. Хімія. \ Перші кроки до ЗНО \\ 7- 9 клас \\ Харків 2010

7.М.М.Савчин, Д.П.Сидорович. Органічна хімія. \ задачі , вправи , тести

\\ Львів 2002

8.В.І.Садкіна. 101 цікава педагогічна ідея. \\ Харків 2008

9.Н.П.Наволокова. Практична педагогіка для вчителя. \\ Харків 2008