Урок в 10 класі на тему: «Будова клітин прокаріотів та еукаріотів»

Вид материалаУрок

Содержание


Тип уроку.
Міжпредметні зв’язки
Хід уроку
Слова вчителя
7.Узагальнення та систематизація знань
Підведення підсумків уроку.
Травні вакуолі
Апарат Гольджі
Основні відмітні особливості організації клітин рослин, тварин, бактерій і грибів
Травні вакуолі
Подобный материал:
Урок в 10 класі на тему:

«Будова клітин прокаріотів та еукаріотів»

Мета.

Освітня. Почати формувати знання учнів про особливі організації живих систем на основі клітинної будови прокаріотів та еукаріотів; ознайомити із основними типами організації клітин; розкрити особливості будови клітин прокаріотів та на прикладі бактеріальних клітин.

Розвиваюча. Розвивати творчу активність та пізнавальний інтерес; уміння порівнювати та розпізнавати клітини одноклітинних та багатоклітинних організмів на малюнках та з використанням ІКТ.

Виховна. Актуалізувати особистісний інтерес до вивчення нової теми; виховувати працелюбність, стараність, спостережливість та бережливе ставлення до природи.

Тип уроку. Комбінований.

Форма уроку. Синтетична.

Місце уроку в навчальній темі. Поточний.

Методи і методичні прийоми:
  1. Інформаційно-рецептивний:

а) словесний: розповідь-пояснення, опис, бесіда, повідомлення учнів;

б) научний: ілюстрація, демонстрація, мультимедійна презинтація;

Прийоми навчання: виклад інформації, пояснення, активізація, увага та мислення, одержання с тексту та ілюстрацій нових знань, робота с роздатковим матеріалом.
  1. Репродуктивний:

Прийоми навчання: подання матеріала у готовому вигляді, конкретизація і закріплення вже набутих знань.
  1. Проблемно-пошуковий:

Постановка проблемного питання.

Прийоми навчання: постановка взаємопов’язаних проблемних запитань, активізація уваги та мислення.
  1. Візуальний:

Заповнення таблиць.
  1. Сугестивний:

Застосування різних видів мистецтва.
  1. Релаксопедичний:

Психологічне розвантаження.

Міжпредметні зв’язки: історія, медицина.

Матеріали та обладнання: схеми, малюнки, мультемідійна презинтація.

Основні поняття та терміни: клітинний рівень життя, еволюція, прокаріоти, еукаріоти.

ХІД УРОКУ

1. Організаційна частина. Створення психологічного настрою.

Слова вчителя:Спілкування з природою – велике щастя і навіть життєва потреба для людини.

Своєрідним епіграфом для сьогоднішньої теми можуть бути слова видатного

китайського художника Го Сі, який жив майже 1000 років тому: «В’язниця

тісних помешкань, метушня повсякденності – ось те, що викликає природну ненависть високого людського єства. Імла, тумани і мудрі люди живуть серед гір і вод, де ростуть дерева і трави, де навіть скелі радіють навесні. Туди поривається душа людська; втім, перенестися туди не завжди можна, ось чому для тих, хто любить гаї, лани, струмки, для друзів імли і туманів так приємно мати в домі пейзаж, написаний добрим майстром. Дивлячись на нього, можна не виходячи з кімнати милуватися водою і верхів’ям гір, чути пташиний спів».

(Слайди)

Слова вчителя:Сьогодні ми будемо продовжувати спілкуватися з природою на клітиному рівні.

2.Актуалізація опорних знань та чуттєвого досвіду учнів.(фронтальне опитування)

1. Яка наука вивчає клітину, та значення науки для майбутнього?

2. Відтворити хронологію вивчення клітини.

3. Вклад вчених у розвиток цитології( презентації учнів).

4. Методи цитологічних досліджень(фотопитання), (дивись додаток №1)


3.Мотивація навчально – пізнавальної діяльності учнів.

Слова вчителя: Ми знаємо, що всі живі організми складаються із клітин. Рослини, тварини, людина мають різноманітні типи клітин. Наприклад, у невеликій калюзі є значна кількість клітинних організмів (одноклітинних і багатоклітинних), тіло тварин має клітини, які відрізняються від клітин рослин, а клітини ссавців відрізняються від клітин комах. Тому метою нашого уроку є віявити риси подібності та відмінності клітин між собою. Давайте згадаємо типи організації клітин. ( див. Додаток №2).

4.Оголошення теми і мети уроку.

Проблемні запитання(додаток №3):
  • Причини відмінності між прокаріотами та еукаріотами;
  • Чомі не існує одноклітинних організмів великих розмірів;
  • Чому форми еукаріотичних організмів різноманітніші, ніж прокаріотичних?

5..Сприймання та засвоєння учнями нового матеріалу.
    1. заповнення схеми клітини.(див. Додаток №4)
    2. розповідь про особливості будови прокаріотичної та еукаріотичної клітини, використовуючи таблиці, малюнки.

6.Осмислення обєктивних звязків та взаємозалежності у вивченому матеріалі.
  1. Заповнення таблиці(див. Додаток №5)
  2. Відповіді на проблемні запитання:(приблизні відповіді учнів)

*Клітини прокаріотів на відміну від еукаріотів не мають ядра і багатьох органоїдів, тому в них по-різному організовано генетичний матеріал і структуру клітини.

*У клітин еукаріотів, на на відміну від прокаріотів,цитоплазму поділено на відділи системою мембран.

*Більшість еукаріотів є багатоклітинними організмами

з диференційованими клітинами,а прокаріоти-одноклітинні

з недиференціованими клітинами.Диференцівція клітин

забезпечує більшу різноманітність їх форм,а за наявності

у прокаріотів лише однієї клітини,диференціація неможлива.


7.Узагальнення та систематизація знань.

Таким чином,прокаріотичні та еукаріотичні клітини різних живих організмів характеризуються своєю різноманітністю,тобто мають ознаки

подібності,що доводить єдність усього світу.

Завдання для учнів: завершить речення.

Систематики об’єднують усіх живих організмів у дві імперії….............,

два надцарства............,5 царств.............;прокаріоти-це організми............;

еукаріоти – це ...........; еволюційно молодшою є.......... клітина,тому що.....

8. Підведення підсумків уроку.

*виставляння оцінок та їх коментарій.

9.Надання та пояснення домашнього завдання.

*вивчити теоритичний матеріал,згідно підручника.

*підготувати мультимедійну презентацію на теми: « Еукаріоти».

«Прокаріоти».

*повторити будову оболонок рослинної,тваринної,бактеріальної,

грибної клітин.

Дивись додаток№6.


Додаток 6

на монітор

Завдання для учнів: завершить речення.

Систематики об’єднують усіх живих організмів у дві імперії….............,

два надцарства............,5 царств.............;прокаріоти-це організми............;

еукаріоти – це ...........; еволюційно молодшою є.......... клітина,тому що.....

Додаток №1

Фотопитання



1 Який основний метод дослідження у цитології?




2. Що зображено на фото?





3. Який відомий вам процес зображений на малюнку?





4. Ці методи можна віднести до методів майбутнього.

Чому?


















Додаток №5

перевірочний


Органела

Тварини

Рослини

Гриби

Бактерії

Клітинна стінка

-

+

+

+

Ядро

+

+

+

-

Мітохондрії

+

+

+

-

Пластиди

-

+

+

-

Травні вакуолі

+

-

-

-

Скоротливі вакуолі

+

+

-

-

Вакуолі

-

+

-

-

Лізосоми

+

+

+

-

Апарат Гольджі

+

+

+

-

Ендоплазматична сітка

+

+

+

-

Центріолі

+

+-

-

-

Рибосоми

+

+

+

+
Основні відмітні особливості організації клітин рослин, тварин, бактерій і грибів



Органела

Тварини

Рослини

Гриби

Бактерії

Клітинна стінка













Ядро













Мітохондрії













Пластиди













Травні вакуолі













Скоротливі вакуолі













Вакуолі













Лізосоми













Апарат Гольджі













Ендоплазматична сітка













Центріолі












Додаток №5

на монітор учням

Основні відмітні особливості організації клітин рослин, тварин, бактерій і грибів