Методическая разработка открытого урока по теме: «Твое свободное время»

Вид материалаУрок

Содержание


Информационная карта урока
Подобный материал:
Методическая разработка открытого урока

по теме: « Твое свободное время»


Тема урока: “Твое свободное время”.


Тип урока: урок формирования лексических навыков.


Цель урока: формирование лексических навыков, умения использовать в речи лексику прошлого опыта, развитие умения классифицировать, обобщать и сравнивать новую лексику по теме.


Задачи урока:


образовательные:
  • тренировка изученной лексики, введение и отработка новых лексических единиц, предъявленных в тематическом блоке;
  • формирование навыков ведения беседы по теме урока, контроль владения лексикой прошлого опыта.


развивающие:
  • развитие познавательного интереса обучающихся;
  • развитие памяти, внимания, восприятия иноязычной речи;
  • развитие способности к языковой догадке, умения классифицировать, обобщать и сравнивать новую лексику по теме;
  • развитие умения работать на разных уровнях языковых знаний.


воспитательные:

  • воспитание чувства ответственности, умения работать в группе.



Информационная карта урока


Учебное пособие: В.Кузовлев «Английский язык» 7 кл.

Тема цикла: “How do you spend your free time? “ Тема урока: Word web on the topic.

Тип урока: урок формирования лексических навыков

Задачи

Обучение

Развитие

Воспитание

Активизировать ранее изученную лексику по теме «Your free time»

Отработать тематическим блоком новые лексические единицы на тему «Your free time».

Формировать навыки ведения беседы по теме урока.


Развивать познавательный интерес обучающихся, языковую догадку, умение работать на разных уровнях языковых знаний и по разным аспектам языка.

Развивать память, внимание, умение классифицировать, обобщать и сравнивать новую лексику.


Воспитывать чувство ответственности, умение работать в группе.



Содержание

Методический инструментарий

Результат

1.Орг. момент.

2.Знакомство с темой урока, постановка целей урока.

3.Активизация лексики прошлого опыта по теме в лексической игре.

4. Введение и тренировка новой лексики тематическим блоком.

5.Подведение итогов и инструктаж по выполнению домашнего задания.


Методы:

- объяснительно-иллюстративный;

- словесно-наглядно практический.

Средства:

-иллюстрация на тему урока; выставка лучших проектов данного класса; отпечатанный на компьютере тематический блок новой лексики для работы учащихся на уроке и дома, карточки для парной работы в лексической игре; рабочие и словарные тетради.


Тренировать новые лексические единицы по теме , знать их словарный состав и правописание;

Уметь отвечать на вопросы с использованием новой лексики;

Уметь составлять и воспроизводить собственные словосочетания и предложения по предложенным речевым моделям.

Формы :

- индивидуальная;

- групповая



Ход урока


1. Организационный момент. Объявление темы, постановка задач урока.

Dear friends! Today we’re beginning the new Unit 8 in our text-book which is named in the form of the question: “ How do you spend your free time?” Who will translate it? Yes, that’s right, and we’re going to work with the Vocabulary today.

I have asked you to revise your former vocabulary on this topic and we shall check how much you know right now. We shall play a game, and I need assistants for this. Who of you would like to be my assistants? OK, let them be P1, P2 and P3.

You will need a sheet of paper and a pen to count the results, won’t you? Your

teams will be: Team 1 ( Row 1), Team 2 ( Row2) and Team 3 ( Row 3).


3. Активизация лексики прошлого опыта по теме « Free time» в лексической игре.


The first task is to translate the words from Russian into English, 12 words for each team. Close your vocabularies, please! Team 1 ,please. How many positive answers, P1? Well, that will make ___points ( the teacher writes the score on the board ). Now it’s your turn, team 2. Translate, please! And Team 3 now, please.

So, what’s the results of the first game?


The next task for you is to answer my questions. The most active team will be given 5 points. Listen and react:
    • Do you go to school on Saturdays and Sundays? And you?
    • What do you like to do on days-off? What about you ?
    • What’s your hobby? And yours?
    • What’s your favourite subject at school?
    • What’s your favourite sport?
    • Have you got much free time ? And you?


I think , team __ was the most active. They raised hands and answered correctly.

The results for this game may be such : “5” points to Team _, “4” points to Team_

And “3” points to team 3. It makes __points , ___, and ___.


But this is not all. The last task of the game is the most difficult. You must name the odd words in the chain of words written on these cards and explain why in Russian. If you answer the word, you’ll be given 1 point, and if you explain why, you’ll be added 3 points. Each team will be given 6 cards, you may discuss them in pairs. Assistants, will you help me? Who is ready, may answer at once. No more than a minute for you! Time is up! Come up with your cards in turn, please!

Will you count your score, assistants? Thank you. So, the results are: _ to __to__

I must say that you all have done a good job, no matter who wins now. Our game will help us to study the new vocabulary.


4.Введение и тренировка новой лексики тематическим блоком.


Will you give these word-webs to everyone? Take your pens. In your schemes and on the board you see 50 words on the topic “Free time”. Follow me, please. 20 of them are Verbs (глаголы ) and Nouns ( существительные) and 10 are Adjectives (прилагательные ). You may know some of them, met them before. If so, help me to translate them, OK ?

Listen ! (pronounces the first word) Repeat! Write: ‘нравиться/ не нравиться.

Mind the sounds! ( The teacher pronounces, translate all the words, the pupils repeat and write the translation ) . Let’s mark the words with a difficult spelling.


5. Подведение итогов и инструктаж по выполнению домашнего задания.


So these are 50 words of your active vocabulary on the topic. What’s your opinion, are there many difficult words?

P : - I think it’s interesting and not difficult to learn them.

P : -The topic is cool! I like it.

T: -So do I! Have you got any questions?

P: - Shall we write a dictation ?

T: I think you will, but not tomorrow. We’ll practice first. And now open your record – books and write the homework, please.
    • to get a ‘3’ you must write the marked words and study the whole word-web.
    • to get a” 4” you should answer the questions of Ex.1, p.174
    • to get a “5” you must do the above tasks plus write your own examples of word combinations on the models below. Copy them, who chooses this task.
    • ( a, an + Adj. + N ) e.g. an exciting activity
    • ( to V + N ) e.g. to play on a computer
    • Adj .(ing) - V (ed) e.g. amusing - amused
    • I’m + Ved e.g. I’m amused.


To sum it up, I would say that on the whole I liked the way you worked today. Many of you tried to do your best, and they are given 5s for their active work. They are… Some others showed good results as well, and I’m putting them 4s. All the rest should try again.

Within the time left, let’s practice the spelling. Look at the word…. Spell it! Write it in the air! Now practice in your copy-books and on the board. Check yourselves! The bell ! See you tomorrow!


Учитель английского языка высшей категории М.Е. Голубева

Приложения: схемы слов 5-6 кл. на рус. языке и блок лексики 7 кл. (англ. яз.)