Урок міні конференція (урок довкілля 2 клас.) Тема: «Повітря»

Вид материалаУрок

Содержание


2. Відгадайте загадки, скажіть, до якої природи
1. Повідомлення теми уроку.
3. Повідомлення вчителя.
4. Демонстрація графічно відображеного повітря
5. Повідомлення учнів.
6. Демонстрація і проведення дослідів
Учень демонструє пружність м 'яча.
Читання текстів про органи дихання з розглядом малюнка,про дихання і здоров'я з подальшим обговоренням
Бесіда з елементами розповіді про екологію, забруднення повітря.
Смог - це забруднення повітря, яке щільним шаром туману висить над поверхнею землі. Він шкідливий для здоров'я людини. Ядерні ви
9. Фізкультхвилинка з повітряними кульками
11. Робота з зошитом
Подобный материал:
УРОК - МІНІ КОНФЕРЕНЦІЯ
(урок довкілля 2 клас.)


Тема: «Повітря».

Мета: ознайомити учнів із властивостями повітря та його значенням у природі; розвивати дослідницький підхід до вивчення природних явищ, спостережливість, уміння аналізувати явища, розкривати їх причини, робити висновки; збагачувати словниковий запас учнів, виховувати любов до природи.

Хід уроку: ,

І. Організація дітей

Сідайте рівненько, зручненько.

Слухайте уважненько.

Спостерігайте, запам'ятовуйте, будьте активні.

II. Повторення вивченого матеріалу.

1. Відповіді на запитання.
  • Пригадайте, кого і що відносять до живої природи? (Людину,
    тварин, рослини).

  • Що зовсім не належить до природи? (Усе, що зроблено руками
    людини).

  • Наведіть приклади неживої природи. (Сонце, зорі, вода, каміння

та ін.).

2. Відгадайте загадки, скажіть, до якої природи належать слова-відгадки.

• Прозорий, мов скло, а не вставиш у вікно.

(Лід, нежива природа)

• Зимою спить, літом бринить, понад садом літає, мед збирає.

(Бджола, жива природа)

• Біла латка, чорна латка по дереву скаче.

(Сорока, жива природа).

• Усю ніч бродить навмання, прокладає шлях до дня.

(Місяць, нежива природа)

• Хоч не шию я ніколи, а голок завжди доволі.

(їжак, жива природа)

• Ніколи не розмовляє, а весь вік усіх навчає.

(Книга, нежива природа).
3. Відповіді на запитання.
  • Назвіть ознаки живої природи. (Народжується, дихає, живиться,
    росте, розмножується, відмирає).

  • Що потрібно рослинам, тваринам, людині для життя? (Вода, тепло,

світло, грунт, поживні речовини, повітря).

- Правильно. А тепер ще відгадайте одну загадку.

Куди ступиш - всюди маєш,

Хоч не бачиш, а вживаєш. (Повітря)

- До якої природи відноситься повітря? (До неживої природи).
ІІІ. Вивчення нового матеріалу


1. Повідомлення теми уроку.

- На цьому уроці ми знайомимося ширше з таким поняттям, як повітря.

2. Поповнення словникового запасу

(Вібрація, фотосинтез, фітонциди, тонус, екологія, смог).

3. Повідомлення вчителя. - Повітря знаходиться на нашій планеті Земля всюди, навіть у наших тілах. Воно не має постійної форми. Ми його не бачимо, не чуємо, не відчуваємо його запаху, але наше життя без повітря не існувало б. Повітря викликає зміни погоди, зберігає тепло й холод предметів, підтримує горіння, дозволяє розповсюджуватися звукам. А що ж таке повітря? Це суміш газів, в основному, азоту й кисню.

4. Демонстрація графічно відображеного повітря

- Основна частина повітря - близько 78% - це газ азот.
Ще 21% - кисень. Він потрібен живим істотам для добутку з їжею енергії і для дихання, і для нормальнії' праці мозку, серця, легенів та інших органів. Решту, 1% повітря, складають газ аргон та інші гази.

5. Повідомлення учнів. - Азот використовують для виго­товлення добрив, а азотну кислоту - для виготовлення вибухівки.
  • Вуглекислий газ допомагає Землі зберігати тепло; рослинам він потрібен, щоб перетворити його на поживу з допомогою води та енергії сонячного світла. Цей процес називається фотосинтезом. Вуглекислим газом заповнюють вогнегасники, які використовують для гасіння пожежі. Цей газ заставляє шипіти прохолодні напої.
  • Аргоном заповнюють звичайні електролампочки.
  • Неон - без кольору й запаху; його використовують в лампах денного освітлення.
  • Гелій - дуже легкий газ, яким наповнюють сучасні дирижаблі, а також деякі типи повітряних куль.

6. Демонстрація і проведення дослідів

- А зараз я запрошую вас в лабораторію для проведення деяких дослідів за участю «невидимки».

Учень тримає в руці аркуш паперу, розрізаного на смужки, і за допомогою зошита створює біля нього рух повітря.
  • Ми не доторкаємось до смужок паперу, але вони рухаються.
  • Що їх штовхає? (Смужки штовхає повітря).

Учениця демонструє виготовлення з різнокольорового паперу віяча, діти повторюють за нею. ~ Зробіть біля обличчя змахи. Що ви відчули? (Вітер).

- А вітер - це що? (Рух повітря).

(Учитель запалює свічку, учениця накриває її склянкою).

- Чому процес горіння зупинився? (Бо перекритий доступ повітря,
а для горіння потрібен кисень).


Учень демонструє пружність м 'яча.

- Подумайте, чому м'яч пружний: при ударі відскакує від стіни, від підлоги. (Це пояснюється тим, що м'яч наповнений повітрям, яке в ньому дуже стиснене).

Волосинки утримують пил, що потрапляє в ніс, а мікроби і дрібні порошинки приклеюються до слизової оболонки. Ми їх виводимо при чханні або коли прочищаємо ніс. Ось чому так важливо чистити носа!

- А медсестра лікаря Айболіта підготувала цікаве повідомлення. Медсестра. Коли ми чхаємо, повітря виходить із легенів із швидкістю понад 160 км/год - швидше, ніж ураганний вітер.
  1. Читання текстів про органи дихання з розглядом малюнка,
    про дихання і здоров'я з подальшим обговоренням
    (збагачення словникового запасу: фітонциди, тонус).
  2. Бесіда з елементами розповіді про екологію, забруднення повітря.

Вчитель. Як впливає людина на навколишнє середовище і, навпаки, як навколишній світ впливає на людину? Чи можна винищувати шкідливих комах, не впливаючи на життя птахів? Чи можна виливати в річку шкідливі відходи виробництва? На ці та багато інших питань дає відповідь наука екологія.

Екологія вивчає взаємозв'язок між усіма природними об'єктами і їх групами.

Смог - це забруднення повітря, яке щільним шаром туману висить над поверхнею землі. Він шкідливий для здоров'я людини. Ядерні вибухи - джерело небезпечної для людини радіації.

Учні демонструють іграшки з «пискавками».

- Що ви почули? Чому?

(Учні пояснюють, що «писк»роздається, коли стиснене повітря виходить із іграшок через маленький отвір).

- А ми знаємо, що звуки виникають, коли що-небудь дуже швидко рухається вперед і назад. Такий рух називаються коливанням або вібрацією.

Усі учні надувають повітряні кульки.
  • Яку форму прийняло повітря? (Це коло).
  • Перенесіть «невидимку» (повітря) з одного місця на інше.

9. Фізкультхвилинка з повітряними кульками

10. Повідомлення вчителя. - Дихання, що це таке? Це складний процес, у результаті якого живий організм одержує з повітря кисень і виділяє з легенів вуглекислий газ. Дихання - це регулярна зміна вдиху та видиху. При вдиху повітря входить у легені, при видиху повітря виходить з легенів.

- А куди йде повітря, що вдихується, пояснить вам лікар Пігулкін. (Входить лікар Пігулкін).


- Система органів дихання починається з носа. У стінках носа знаходиться багато кровоносних судин, що зігрівають повітря, яке проходить через ніс. Зсередини ніс покритий слизовою оболонкою, а також в ньому є невеличкі волосинки. Що ще впливає на забруднення повітря?

(Піщані бурі, промислові відходи заводів і фабрик, вихлопні гази від транспорту, виверження вулкану тощо).

- Як же дбати про чистоту повітря?

(Встановлювати на заводах і фабриках спеціальні установки, фільтри, не курити, не спалювати опале листя, озеленяти довкілля). - Охорона чистоти повітря - дуже важлива справа.
11. Робота з зошитом

- Подивіться на малюнки.

Як людина використовує повітря?

Чи вміє вітер працювати?

Чи завжди корисна його робота?

IV. Закріплення пройденого матеріалу

Чим заповнений навколишній простір? Чому так говорять: «Потрібний, як повітря?» Що таке повітря? Назвіть найцінніший для життя людини газ. Розгадування кросворду (про органи дихання).

- У виділених клітинках згори вниз прочитаємо закінчення поради
лікаря Пігулкіна: «Дихати завжди треба тільки ...» (Носом).

V. Підсумок уроку

Повітря потрібне людям, тваринам і рослинам, щоб дихати, а отже, щоб жити.

Сонце, повітря, вода - ключ до здоров'я.